maj

_20170504_162340

Nie było o niej głośno. W tamtym czasie nikt nie śledził jej życia. No może poza takim jednym – zakochanym po uszy. Nie była na ustach tłumów. Nie robiła wokół siebie szumu. Ani przed, ani po tym wydarzeniu. Wypowiedziała słowo, które zmieniło bieg historii. Kto wie czy nie najważniejsze słowo spośród tych ludzkich. Bez świateł reflektorów i gąszczu mikrofonów. 

Choć nikt nam tego nie mówi, przypuszczamy, że w tym momencie zapadło milczenie. Niekoniecznie musiało ono trwać długo. Jednakże – czy to długa czy krótka – taka chwila milczenia musiała być nieodzowna. Chwila drżenia, chwila zastanowienia, chwila skupienia wszystkich sił. Podobnej chwili nie było może nigdy – ani na ziemi, ani w niebie. To nie była chwila wątpliwości czy wahania, lecz chwila wolności i wyboru. Chwila wyprzedzająca wyraz przyzwolenia. Z wyżyn wieczności niezmiennej, a żywej, Boska Trójca śledzi uważnie ten zwrot Jej dzieła przed wiekami zamierzonego. Oto zwornik stropu ruchomej budowli czasu. Obietnice Boże zawisły od tej chwili (…). Maryja przeczuwa w pewnej mierze całą doniosłość słowa, które za chwilę wymówi. Jak oblubienica, wie ona, że ta nieskończoność rozszczepia sie na dwie gałęzie, z których jedna jest radością, rozkoszą i chwałą, natomiast druga jest niewidzialnym bezmiarem trudu odkupienia, odpłaty za wszystko. Przyjąć zaszczyt znaczy jednocześnie przyjąć zobowiązanie, przyjąć chwałę wraz z brzemieniem i prawie niepokonalnymi trudnościami.

Jean Guitton, Maryja

Maj dopiero od kilku dni, ale już jakoś delikatniej się zrobiło. Mimo burz przelotnych. Oby tak dalej. Delikatnie. Bez rozgłosu i zbędnego połysku. Z Matką przedziwną, pocieszycielką strapionych i ucieczką grzesznych. Królową pokoju.

łk 1.37-38


A słowo stało się ciałem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s