Zdrowy samarytanin

pexels-photo-2102627.jpeg

Jezus przechodził przez pogranicze Samarii i Galilei. Samarytanie to Semici, którzy w IV w. p.n.e. ogłosili się odrębną wspólnotą religijną, a Żydów uznali za apostatów. Do dziś modlą się na górze Garizim i co ciekawe, wciąż składają krwawe ofiary.

Choć samarytanie nie utrzymywali kontaktów z Żydami Jezus przekracza granice podziału, nienawiści i wzajemnej niechęci. Jest na tyle blisko, że dziesięciu trędowatych z głębokości swojej nędzy woła głośno: «Jezusie, Mistrzu, ulituj się nad nami!»

Pewnego upalnego dnia, w samo południe, mieszkanka Samarii rzekła do Jezusa: «Ojcowie nasi oddawali cześć Bogu na tej górze, a wy mówicie, że w Jerozolimie jest miejsce, gdzie należy czcić Boga». Odpowiedział jej Jezus: «Wierz Mi, kobieto, że nadchodzi godzina, kiedy ani na tej górze, ani w Jerozolimie nie będziecie czcili Ojca. (…) Nadchodzi jednak godzina, owszem już jest, kiedy to prawdziwi czciciele będą oddawać cześć Ojcu w Duchu i prawdzie, a takich to czcicieli chce mieć Ojciec» (J 4,20-23).

Jezus rzekł do trędowatych: «Idźcie, pokażcie się kapłanom!» A gdy szli, zostali oczyszczeni. Wtedy jeden z nich, widząc, że jest uzdrowiony, wrócił, chwaląc Boga donośnym głosem, padł na twarz u Jego nóg i dziękował Mu. Zrozumiał, że Bóg nie mieszka na górze, w świątyni, ale zamieszkał między nami. Uzdrowiony wrócił chwaląc Boga. (Łk 6.11-19)

Cyryl Aleksandryjski (IV-V w. n.e.) pisał, że «odkąd Jednorodzony Syn stał się nam podobny, odtąd cały świat napełnił się świątyniami i niezliczonymi czcicielami, którzy duchowymi ofiarami i kadzidłami wielbią Boga wszechświata».


Czyż nie wiecie, że ciało wasze jest świątynią Ducha Świętego, który w was jest, a którego macie od Boga, i że już nie należycie do samych siebie? Za wielką bowiem cenę zostaliście nabyci. Chwalcie więc Boga w waszym ciele!
1 kor 6.19-20

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s