Wielki Post ’20

Odwiedziliśmy z braćmi wystawę fotografii World Press Photo 2020. Zachwycające zdjęcia snuły opowieść o ludzkim dramacie. Każdego roku zastanawia mnie ta fascynacja krwią i łzą. Kataklizmy, skrajne ubóstwo, przemyt, przemoc, niemoc. Piękno człowieka subtelnie skryte za jego kruchością i cierpieniem. Za rok pojawią się zapewne zdjęcia opustoszałych metropolii, które wstrzymują oddech przed rozprzestrzeniającą się dziś epidemią. Będziemy mogli podziwiać pustkę, chłód i grozę.

Wymowność tych znaków sprawia, że człowiek – nawet bez boskiej interwencji – schodzi z piedestału rządcy i kruszeje przed przerastającą go rzeczywistością. Tylko brawura i krótkowzroczność chronią przed aktem pokory. Wielkopostna metafora prochu, z którego powstaliśmy i w który się obrócimy staje się wyczuwalnie bliska.

Ja – skruszone ziarnko prochu, obdarzone nieśmiertelnym tchnieniem życia – wpatrując się w te lustrzane fotografie mogę wybrać swoją modlitwę. Mogę popaść w smutek i bezsens, mogę oddać się w ręce przypadku, szczęśliwego trafu, pecha. Mogę też z palącą tęsknotą i ufnością wyostrzyć wzrok, by znaleźć w tym rozsypującym się w rękach pejzażu obecność Boga – Stwórcy wszechrzeczy, którego mocne dłonie przekraczają mój horyzont.

Mogę szukać Boga, który obudzony w środku burzy pyta zadziwiony: Dlaczego tak bojaźliwi jesteście? Jakże wam brak wiary? Boga, który ma moc zaprowadzić pokój w sercu rozedrganym i niepewnym jutra. Boga, który przez tajemnicę krzyża sprawił, że zza szczelin bezsensu i cierpienia przebija nieśmiertelne światło.

W Wielkim Poście planuję trochę niewygody i braku, aby czując głód skruszyć serce twarde, ujarzmić brawurę, wydłużyć spojrzenie po horyzont. Nie jest to mój pierwszy Wielki Post, więc nie oszukuję się, że rezultaty będą oszałamiające, ale ruszam, by tęsknić, by dostrzec, by spotkać. Na ile się da.

Dobrego czasu.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s