Po prostu: Chrystus

Rzadko wypowiadam się na temat skandali seksualnych w Kościele. Uważam, że nie ma tu wiele miejsca na słowa, trzeba działać. Wobec tych tragedii stać mnie dziś jedynie na łzy, bezradne „przepraszam” i palącą nadzieję na jak najszybsze pociągnięcie do cywilnej odpowiedzialności wszystkich przestępców.

Jednak przekazuję Wam słowa biskupa Damian Muskusa, który wczoraj wyświęcił sześciu moich braci na diakonów. Poniżej zakończenie jego homilii, która oddaje również mój punkt widzenia i diagnozę obecnych problemów w Kościele.

“….Nie tylko obecny kryzys, ale każdy kryzys, z którym się Kościół kiedykolwiek zmagał, ma swoje źródło w tym, że ludzie właśnie gubią Jezusa. Gubią go także ci, którzy na początku swej drogi z entuzjazmem wołali, że Go znaleźli. Wielu zgubiło Jezusa, a na Jego miejsce postawili dobro instytucji, własny interes albo, po prostu, samych siebie. Odnowa Kościoła musi się zacząć od znalezienia Mesjasza i od ponownej fascynacji Dobrą Nowiną. Bez tego Kościół się nie odnowi.

Odnowa Kościoła musi też przybrać radykalny charakter tam, gdzie pomieszał się porządek rzeczy. Gdzie tolerowanie czy ukrywanie zła tłumaczy się troską o zachowanie dobrego imienia wspólnoty, której głową jest Chrystus. W którym miejscu Ewangelii Pan Jezus mówi: „Tylko nie mów nikomu”? Owszem, podają te słowa w Ewangelii, ale w kontekście uczynionego dobra, gdy Jezus uwalnia człowieka od trądu (por. Mt 8,4), a nie po upadku któregoś ze swoich uczniów.

Drodzy Bracia, chcę Wam dzisiaj życzyć, abyście do końca swoich dni, stale z entuzjazmem powtarzali: „Znaleźliśmy Jezusa”. Życzę wam, abyście swoim życiem potrafili przekonywać świat o pięknie Ewangelii. Bądźcie dowodem na to, że blask Dobrej Nowiny jest silniejszy niż zło! I miejcie odwagę i pokorę być ludźmi drugiego planu – jak Jan Chrzciciel, jak apostoł Andrzej. Na pierwszym planie w waszym życiu i posłudze niech zawsze będzie Chrystus. Po prostu: Chrystus.”


Po prostu: Chrystus.


Jedna myśl w temacie “Po prostu: Chrystus

  1. taniekupowaniesite pisze:

    Smutna ta refleksja ale chyba prawdziwa. Jeżeli chodzi o Kościół to pewno przetrwa. Pytanie natomiast jakie będą jego rozmiary, struktury. Chyba niedługo nastąpi w nim jakieś przesilenie. Teraz jest chyba czas w którym ujawnia się i kąkol i pszenica.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s